Słodki ziemniak, patat, batat lub wilec ziemniaczany, to jedno i to samo ? słodkie, intensywnie pomarańczowe i bardzo zdrowe warzywo, z którym naprawdę warto się zaprzyjaźnić!

Słodkie ziemniaki składają się przede wszystkim ze skrobi. Cukier, to około 4% suchej masy. Błonnik zawarty jest w ilości około 3 g na 100 g.

Intensywnie żółte lub pomarańczowe odmiany zawierają spore dawki karotenów i są bogatym źródłem pełnowartościowego białka. Co ciekawe białko batatów zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne i to w odpowiednich proporcjach! Znajdziemy tu: tryptofan, treoninę, leucynę i izoleucynę, lizynę, cystynę, metioninę fenyloalaninę, tyrozynę, walinę, argininę, histydynę, alaninę, kwas asparaginowy oraz glutaminowy, glicynę, prolinę i serynę. Poza tym nieco tłuszczu (max 0,5 %) oraz sporo witamin (szczególnie kwas foliowy, C, prowitamina A, z grupy B ? B1, B2, B3, B5, B6, cholina oraz witaminy E i K) i minerałów. Do najważniejszych należą: potas, chlor, fosfor, wapń, siarka, magnez, jod, żelazo oraz sód, selen i molibden.

Dzięki tym wszystkim składnikom warzywa te doskonale wpływają na nasz wzrok, układ krążenia, pamięć oraz odporność, mają moc obniżania ciśnienia, wspomagają odchudzanie (są bardzo sycące) i są doskonałym uzupełnieniem diety ciężarnych (z racji na wysoką zawartość kwasu foliowego). Z racji tego, że cechują się średnim indeksem glikemicznym (około 50*), więc od czasu do czasu mogą występować w diecie cukrzyków i osób z IO (oczywiście w w połączeniu z innymi, surowymi warzywami lub odrobiną oliwy czy oleju).

Bataty można przygotować na wiele sposobów, używa się je do sporządzania frytek, puree, chipsów, ciast, idealnie pasuje do zup, zapiekanek i to zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko.
Doskonale nadają się do grillowania – weźcie to pod uwagę przy okazji zbliżającej się majówki! 🙂

100 g batatów (czyli pół dużego ziemniaka), to około 90 kcal.

* tradycyjne ziemniaki mają IG 70

bataty

sałatka z sorgo i batatami>>

pomidorowe curry z batatami>>

sałatka z pieczonymi batatami>>