Twój koszyk
- No products in the cart.
Razem:
0,00 zł
POPULARNE PRODUKTY
69,00 zł
25,00 zł
Truskawki myjemy pod lodowatą wodą i obrywamy szypułki.
Wkładamy do garnka i dosypujemy szczyptę soli.
Dusimy aż owoce puszczą sok i lekko się rozpadną. W zależności od konsystencji jaką chcemy osiągnąć będzie to trwało od 30 minut do nawet 3 godzin (jeśli wolisz dżem gęstszy, o bardziej jednolitej konsystencji).
W trakcie duszenia szykujemy słoiki – myjemy, wyparzamy i sprawdzamy czy wszystkie zakrętki pasują.
Jeśli używamy pektyny – stosujemy ją wg. instrukcji na opakowaniu. Ja zazwyczaj odlewam trochę soku, który wypuściły owoce i rozprowadzam w nim odmierzoną ilość proszku. Dolewam całość do garnka z dżemem i dokładnie mieszam (jeśli zrobią się grudki używam blendera).
Gotowy dżem przekładamy do przygotowanych słoików i dokładnie zakręcamy.
I teraz są dwie metody – albo dla większej pewności pasteryzujemy albo zdajemy się na los i po prostu odwracamy do góry dnem, przykrywamy grubym kocem i trzymamy tak aż do wystudzenia. Ja dżemy bez cukru zawsze pasteryzuję!
Pasteryzacja polega na podgrzaniu zakręconych słoików wraz z zawartością do temp. 85 – 90 st. C (w środku słoika). Ten proces ma na celu zabezpieczyć nasze przetwory przed kontaktem z powietrzem oraz drobnoustrojami, które mogły dostać się do środka w trakcie przygotowywania i nakładania przetworów.
Najprostsza wg. mnie metoda pasteryzacji, to ta „na sucho” czyli w piekarniku. Uwaga, ta metoda nie jest przeznaczona dla weków, czyli słoików ze szklanym wieczkiem i gumką (jak na zdjęciu poniżej).
Zakręcone słoiki ustawiamy na blaszce i wstawiamy do piekarnika (gorące słoiki do gorącego, zimne do zimnego).
Słoiki pasteryzujemy około 30 minut w temperaturze 100 – 130 st. C
Wyłączamy piekarnik, słoiki wyjmujemy jak są już ostudzone.
Zimne słoiki podpisujemy i chowamy głęboko.
0 porcje