Dziś wpis nieco inny. Chciałabym przybliżyć Wam projekt, w którym już po raz drugi biorę udział. Lekcja Smaku, to konkurs promujący zdrowe odżywianie organizowany przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, ogólnopolską organizację pożytku publicznego działająca na rzecz dzieci już 35 lat! Patronat medialny nad wydarzeniem objęła stacja telewizyjna Polsat Food Network.
Lekcja Smaku – dlaczego to robimy
Podczas gdy w wielu krajach dzieci są wciąż niedożywione, rośnie jednocześnie liczba tych borykających się z nadwagą i otyłością. Problem ten dotyczy również (a raczej przede wszystkim!) polskich dzieci. Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie – alarmuje prof. Mirosław Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Z badań Instytutu wynika, że już 22,3 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów ma nadwagę lub jest otyłych. Mapę otyłości polskich dzieci opublikowano z okazji obchodzonego 22 maja Europejskiego Dnia Walki z Otyłością. Opracowano ją w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. – W latach 70. poprzedniego wieku nadmierną masę ciała miało w Polsce mniej niż 10 proc. uczniów, podczas gdy obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym boryka się z nadwagą lub otyłością? – twierdzi dyrektor warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia (IŻiŻ) prof. Mirosław Jarosz. Najwięcej uczniów z nadwagą lub otyłych (czyli ze wskaźnikiem BMI 25 i więcej punktów) jest w woj. mazowieckim (32 proc.), najmniej w woj. śląskim (16,5 proc.).
Komitet Ochrony Praw Dziecka jako organizacja działająca od roku 1981 na rzecz dzieci, chce zaangażować się również w obszarze edukacji na rzecz zdrowia. „Mamy doświadczenie w pracy klinicznej i edukacyjnej oraz ogólnopolskich projektach i kampaniach. Chcemy pomóc placówkom szkolnym, Rodzicom, Opiekunom, a przede wszystkim dzieciom – często pozostawionym samym sobie z wyborami dotyczącymi żywienia„.
Lekcja Smaku – cel projektu
Celem projektu Lekcja smaku jest przygotowanie spisu dobrych i wartościowych produktów, które dzieci mogłyby kupić w szkolnym sklepiku lub zapakować do swoich pudełek śniadaniowych. Chcemy dać pewny wybór rodzicom oraz osobom prowadzącym sklepiki szkolne. Nie robimy listy produktów zakazanych, bo wiemy, że wszystkie produkty dostępne w sklepach są dopuszczone do sprzedaży jako nie szkodzące. Jednak w tak szerokim asortymencie można się zgubić, a na półkach sklepowych obok siebie znajdują się produkty mniej lub bardziej wartościowe. Stąd chęć stworzenia pewnej bazy artykułów żywnościowych, które można spokojnie podać swojemu dziecku.
Zaproszenie do projektu kierujemy do wszystkich producentów i dystrybutorów żywności, którzy:
– są odpowiedzialni, chcą podjąć trud w rozwiązywaniu problemów społecznych. W tym wypadku- zniwelowaniu skutków złego odżywiania wśród dzieci
– troszczą się o konsumentów
– szanują drugiego człowieka
– chcą uświadomić wagę zdrowego odżywania, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci, a także przeciwdziałać skutkom nieprawidłowego odżywiania dzieci w Polsce.
Kapituła LEKCJI SMAKU:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Socha ordynator oddziału Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania
dr. n. med Wojciech Feleszko pediatra, immunolog
Justyna Marszałkowska-Jakubik dietetyk medyczny i propagatorka zdrowego stylu życia, właścicielka Centrum Dietetycznego Prolinea, autorka publikacji na temat żywienia, wykładowca akademicki
I na koniec najważniejsze: jak się zgłosić do konkursu?
Najlepiej napisać na adres projekty@kopd.pl lub bezpośrednio do Magdaleny Stachowiak-Aleksandrowicz m.stachowiak@kopd.pl można też zadzwonić bezpośrednio do KOPD (22) 626 94 19 gdzie na pewno uzyskamy wszelkie ważne informacje!
Na zgłoszenia czekamy do połowy września. Wyniki ogłosimy w październiku, a dyplomy wręczymy na gali w szkole gotowania dla dzieci Little Chef 🙂
Udostępniajcie i zgłaszajcie się! Czekamy na Was! 🙂