Właściwości maku zazwyczaj wykorzystujemy w kuchni nie myśląc o jego wartościach odżywczych. Najczęściej na naszych stołach pojawia się w okresie Bożego Narodzenia, jako dodatek do strucli, kutii czy łazanek.
Warto jednak poznać co kryją w sobie te małe ziarenka i dorzucać je do swojego menu częściej niż raz na rok (poza muffinami czy ciastem fajnie się komponują także z jaglanką i owsianką).
Czy mak jest zdrowy?
Mak niebieski składa się w 42% z tłuszczów – z przewagą omega-6, jest więc dość kalorycznym i ciężkostrawnym produktem (w 100 g ma 478 kcal – 100 g suchego maku, to mniej więcej 3/4 szklanki). Jest też bogaty w komplet witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E. Stanowi naprawdę niezłe źródło wapnia – w łyżce maku znajdziemy aż 126,6 mg tego pierwiastka (to tyle ile w 3 łyżkach jogurtu naturalnego!).
poznaj inne „nie mleczne” źródła wapnia>>
Poza tym mak kryje w sobie sporo żelaza, miedzi, manganu, magnezu, fosforu i cynku. Dzięki czemu małe niebieskie ziarenka wzmacniają odporność, poprawiają stan włosów, skóry oraz paznokci i wspomagają pracę naszego wzroku
mak, to dobre źródło błonnika
W 100 g maku znajdziemy też 20 g błonnika i jest to błonnik nierozpuszczalny, mający bardzo ważne znaczenie dla naszego organizmu. Czym jest błonnik nierozpuszczalny>>
Błonnik nierozpuszczalny ulega w przewodzie pokarmowym tylko nieznacznym przemianom, ale i tak ma sporo do zrobienia w czasie przemierzania naszego przewodu pokarmowego – po drodze zbiera toksyny ze ścian jelit oraz pobudza jelita do wysiłku usprawniając tym samym proces trawienia. Znajduje zastosowanie w leczeniu zaparć, ma funkcje detoksykacyjne, a pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości (dzięki czemu wspomaga proces odchudzania).
Mak niebieski wykorzystywany w przemyśle spożywczym jest rośliną o dość niskiej zawartości alkaloidów o działaniu narkotycznym, w przeciwieństwie do maku leczniczego wykorzystywanego jako baza leków o działaniu uspokajającym czy przeciwbólowym. Jednak mimo to mak przed użyciem dokładnie wypłucz, namocz znowu wypłucz i ugotuj w dużej ilości wody!
Dzieciom można podawać mak od 2. roku życia.
przepisy z makiem:
Przepis na masę makową znajdziecie tu>>
Nie miałam pojęcia, że aż tyle właściwości ma mak i aż tyle dobra może on nam w organiźmie dobra uczynić. Wiedziałam natomiast, że nie należy go podawać małym dzieciom i kobietom w ciąży.
Uwielbiam mak! Moja mama robiła niezapomniane smażone pierogi z makiem. A teraz dowiedziałem się, że to tka zbawienna roślina. Mak rules!
Nie wiedziałam, że mak ma tyle wartości odżywczych! Myślałam, że to jest raczej „guilty pleasure” w makowcu 🙂
Sporo zalet! Lubię słodkości z makiem i chleb z jego dużą ilością 🙂
[…] A o właściwościach maku poczytasz tu>> […]
Kurczę warto jeść mak, ale jakoś nie mogę się przekonać…
[…] Poza tym ma sporo tłuszczu, ma też cukier, a jak! To ciasto zdecydowanie nie jest „light”, ale przecież nie zawsze o odchudzanie w diecie chodzi. Tu przeczytasz czy mak jest zdrowy>> […]
[…] poruszany już przeze mnie kilkukrotnie np. tu – we wpisie na temat mleka. Jak również tutaj – w tekście o cudownych właściwościach […]
[…] A o właściwościach maku poczytasz tu>> […]