NOWA PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA IŻŻ

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia opublikowali nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. W stosunku do poprzedniej obowiązującej piramidy (z roku 2009) można zaobserwować wiele zmian. Zapraszam na krótkie podsumowanie obowiązujących nas od wczoraj zasad żywienia (dla zdrowych osób dorosłych). Warto podkreślić, że osoby z rozpoznanymi chorobami (m.in. udar, zawał, osteoporoza, cukrzyca typu 2) wymagają indywidualnych zaleceń żywieniowych.

Sprawdź jak urozmaicić swoją dietę>>

nowa piramida żywienia IŻŻ

Myśl przewodnia, to: mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika

1. Podstawą piramidy nadal jest codzienna aktywność fizyczna (30 – 45 minut dziennie). Eksperci podkreślają, że spożywanie zalecanych w piramidzie różnorodnych produktów spożywczych, w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna są kluczem do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

2. Posiłki spożywaj regularnie, co 3-4 godziny – w sumie powinno to dać 4 – 5 posiłków dziennie.

3. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, powinny stanowić co najmniej połowę, tego co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: 3/4 warzyw i 1/4 owoców. I tu jest zmiana – poprzednia piramida na samym dole zakładała produkty zbożowe, od teraz podstawą naszej diety powinny być właśnie warzywa i owoce – najlepiej sezonowe i jak najmniej przetworzone!

4. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste. Codziennie, a nawet kilka razy dziennie, ale niech już nie będą podstawą diety a zdrowym dodatkiem do niej.

5. Codziennie spożywaj co najmniej 2 duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i częściowo serem. Tu nasze polskie zalecenia różnią się od tych zachodnich – naukowcy z Harvardu>> zalecają bowiem ograniczenie nabiału na korzyść do spożywania innych produktów – roślinnych bogatych w wapń (np. napojów roślinnych wzbogacanych).

6. Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg na tydzień). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.

7. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi oraz oleistymi produktami roślinnymi np. awokado, orzechy, pestki i in. Sprawdź który olej jest najzdrowszy>>

8. Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami). Pamiętajcie, że maksymalna porcja orzechów, to tyle ile mieści się w Waszej dłoni – orzechy są tłuste, ale mają szalenie korzystny skład – nie ma konieczności unikania ich!

9. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak. W końcu zioła w piramidzie! Pamiętajmy jednak, że sól w odpowiednich ilościach (max 5 g dziennie) jest nam potrzebna, ograniczenia wynikają stąd, że wiele osób po prostu jej nadużywa i stosuje nawet 3-4x więcej ponad zalecania.

10. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie. Przeczytaj dlaczego trzeba pić wodę>>

11. Nie spożywaj alkoholu.

nowa piramida żywienia IŻŻ

Justyna M. JAKUBIK

Justyna M. JAKUBIK

dietetyk kliniczny i wykładowca akademicki

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

1 komentarz

  1. 5000lib

    Po pierwsze ruch, ruch i jeszcze raz, a druga sprawa, mleko, to sprawa dosyć sporna, zwłaszcza w taki sposób przetworzone, z jakim mamy do czynienia w sklepach… Świeżo od krowy, albo kozy, a z kartonu, robi różnicę, kolosalną, więc cóż…

    Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. O CO CHODZI Z TYM UROZMAICENIEM? - Zdrowo Najedzeni - […] kwestii warzyw, to aktualnie obowiązująca piramida zdrowego żywienia>> nakazuje nam odgórnie, aby warzywa były nieodłączną częścią każdego posiłku! Nie…
  2. DIETA W HASHIMOTO - CO WYRZUCIĆ, CO ZOSTAWIĆ? - Zdrowo Najedzeni - […] zasady też nie różnią się od zasad diety dla zdrowej dorosłej osoby. Nas też obowiązuje piramida zdrowego żywienia>> czyli……
  3. o co chodzi z tym urozmaiceniem - Zdrowo Najedzeni - […] kwestii warzyw, to aktualnie obowiązująca piramida zdrowego żywienia>> nakazuje nam odgórnie, aby warzywa były nieodłączną częścią każdego posiłku! Nie…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: