To już mój trzeci wpis o świątecznych przygotowaniach. Ten będzie zupełnie inny, zdecydowanie mniej „dietetyczny” niż dwa poprzednie. Jeśli boisz się przede wszystkim nadmiaru kalorii przeczytaj te poprzednie. Dziś cel inny: święta bez stresu.

Wpisy z lat minionych są dostępne tu: „Oszukać przeznaczenie” oraz tu „Świąteczne przejedzenie, to normalka?”

święta bez stresu

święta bez stresu

przedświąteczny dekalog

1. Nie świruj z porządkami! Póki jeszcze widać przez okno jaka pogoda nie ma sensu ich myć – moim zdaniem większy sens ma sprzątanie po świętach jak już wszyscy wyjdą… Jestem pewna, że żaden z gości nie będzie zaglądał nam pod szafę, ani sprawdzał czy pościel jest wykrochmalona.

2. Nie musisz szykować 12 potraw, a już na pewno nie rób tego sama – zagoń rodzinę lub znajomych, którzy Cię odwiedzają w święta do pracy w kuchni, niech każdy przygotuje jedno, swoje ulubione lub popisowe danie.

3. Nic nie musisz… wrzuć na luz i odpocznij, idź na spacer, spędź czas z rodziną, obejrzyj „Kevina” w telewizji… I pamiętaj: naprawdę nic nie musisz. Są możliwe święta bez stresu.

4. Czasem naprawdę lepiej jest zjeść ciasto z cukierni lub kupne pierogi zamiast zaharowywać się tydzień przed świętami.

5. Jeśli mimo wszystko potrawy musisz zrobić sama zajmij się tym wcześniej – wciąż jeszcze masz 2 tygodnie, zrób w wolnej chwili pierogi lub uszka i je zamroź, upiecz piernik już dziś (spokojnie może poczekać tydzień czy dwa w chłodnym miejscu), pierniczki także mogą leżakować nawet i kilka miesięcy, barszcz czerwony zawekuj, a masę na pasztet zamroź i wstaw do piekarnika w Wigilię rano.

6. Ale nie zapomnij też chwilę odpocząć przed rodzinnym zlotem. Wyśpij się, idź na manicure, do kina na siłownię, poczytaj książkę… Znajdź czas na swoją ulubioną formę relaksu.

piernik z konfiturą figową

7. Zadbaj o dobre wspomnienia z tego wspólnie spędzonego czasu – nie wprowadzaj nerwowej atmosfery ani musztry.

8. Zamiast kłócić się o politykę czy przesoloną grzybową wyciągnijcie planszówki i pograjcie wspólnie przy świątecznym stole.

9. Nie szalej z prezentami, pod choinką nie będzie wiadomo co jest od kogo, a najważniejsze i tak niech będzie to, że spędzacie ten czas razem.

10. Nie kupuj nadmiaru jedzenia – tylko tyle ile kupujesz na co dzień. Choinka i niezliczone ozdoby także nie są niezbędne, jeśli tego nie lubisz zrezygnuj z nich.

11. Ciesz się świętami niezależnie od tego jak je obchodzisz, kolejne dopiero za rok 😉
Niech to będą święta bez stresu (i przygotowania też).

Leave a Reply