Piękne, krwistoczerwone, soczyste i chyba nieco zepchnięte na margines… A szkoda, bo nie dość, że niezwykle wdzięczne w kuchni, wybitnie zdrowe, to jeszcze śmiesznie tanie! O pieczonych burakach pisałam tu, tam też zachwycałam się ich wszechstronnością.
Dziś kilka słów o walorach zdrowotnych tych czerwonych bulw.
dlaczego warto jeść buraki
Buraki, to prawdziwe bogactwo kwasu foliowego, potasu oraz antyoksydantów o zabarwieniu czerwonym.
Betanina oraz antocyjany, to przedstawiciele tych ostatnich. Beatanina, to silny przeciwutleniacz. Jest też barwnikiem wykorzystywanym w produkcji żywności, możemy znaleźć ją pod symbolem E162 – jest całkowicie bezpieczna. Antocyjany w świecie roślin mają z kolei charakter ochronny – chronią rośliny przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV. W organizmie człowieka pełnią podobną funkcję – chronią nas przed wieloma chorobami. Ze względu na minimalizowanie stanów zapalnych, wzmacnianie naczyń włosowatych czy przeciwdziałanie agregacji (zlepianiu się) płytek krwi mają działanie profilaktyczne w kierunku chorób serca i całego układu krążenia. Antocyjany zmniejszają m.in. ryzyko zawału mięśnia sercowego. Wiele badań pokazuje też wpływ tych barwników roślinnych na narząd wzroku – antocyjany zwiększają ostrość widzenia. Ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne mają też sporą rolę w profilaktyce nowotworowej.
czy buraki są zdrowe?
W burakach znajdziemy też wapń, żelazo, magnez, sporą ilość kwasu foliowego i niewiele witamin, głównie B1 i C. Kwas askorbinowy, czyli witamina C jest wytwarzana w trakcie fermentacji, więc jeśli szukamy większych jej dawek sięgnijmy np. po zakwas buraczany (przepis).
błonnik
Buraki zawierają spore ilości błonnika (jego ilość zależy głownie od gatunku). Błonnik ma właściwości sycące, gdyż pęcznieje w żołądku wypełniając go, poprawia przemianę materii i skutecznie walczy z zaparciami. Niestety jest jeden minus jego obecności – buraki mogą być ciężkostrawne (dotyczy to głównie starych bulw i bardzo wrażliwych żołądków).
Wartość kaloryczna, to 40 kcal w 100 g (czyli w 1 małym surowym buraku).
Swój smak buraki zawdzięczają obecności kwasów organicznych: jabłkowego i szczawiowego.
potas
Poprzez wysoką zawartość potasu działają doskonale układ krwiotwórczy. Ponad to zwiększają odporność i pobudzają łaknienie, poprawiają pracę wątroby, ułatwiają trawienie. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy wspomagają leczenie anemii. Azotany obecne w burakach zmniejszają zużycie tlenu przez organizm dzięki czemu zwiększają wydolność organizmu – sok ze świeżych buraków, to najlepszy napój przed treningiem.
Co ciekawe betaninę (czerwień buraczaną) można spotkać w wielu produktach spożywczych – jej symbol, to E162.
Buraki można jeść na surowo – w postaci przepuszczonej przez wyciskarkę lub sokowirówkę, warto też zrobić z nich zakwas. W moich posiłkach najczęściej występują w formie pieczonej>>, czasem gotowanej jako zupa lub duszonej.
Coraz popularniejszym sposobem dodawania buraków do swojej diety jest także forma sproszkowana. To świetny pomysł na wprowadzenie tego super zdrowego warzywa do swojej diety!
ciekawostka
Dawniej buraki uprawiano ze względu na ich liście. Korzeń buraka był traktowany wyłącznie jako lekarstwo – na ból zębów i głowy. Z kolei okłady ze startego buraka leczyły owrzodzenia i stany zapalne po ukąszeniach owadów.To chyba najlepsza odpowiedź na pytanie z początku wpisu: czy buraki są zdrowe! TAK, są turbo zdrowe!
-
Jak oswoić Hashimoto | e-book69,00 zł
-
Jak jeść więcej warzyw21,99 zł
Ostatnio mam nienasycony apetyt na buraki, czyli zapewne mam niedobory w diecie…
Buraki mają w mojej kuchni stałe miejsce, bo syn uwielbia 🙂
W zasadzie jest jedna rada dla osób, które mają problemy z trawieniem, a lubią sob buraczany – wystarczy po wyciśnięciu odstawić go na max 30 minut, a na pewno zaszkodzi o wiele mniej. Wypróbowane na sobie – uwielbiam świeżo wyciskany sok z buraków, choć zwykle dodaję do niego jabłko albo marchewkę 🙂
Uwielbiam buraki pod każdą postacią, sok i gotowanie i zasmazane. Wszystkie są pyszne
Pycha! Ja chcę niedługo robić buraczane kotlety 🙂
Uwielbiam buraki, jak dobrze, że są zdrowe 🙂
Ja w tym roku robiłam pierwszy raz zakwas z buraczków. Pyszny, a jaki zdrowy!. Tym wpisem przypomniałaś mi, że niedawno się skończył więc pora najwyższa nastawić następny! 🙂
[…] a więcej o tym warzywie poczytasz we wpisie nt. wartości odżywczej buraków>> […]
[…] Zakwas buraczany jest bogaty w antyprzeziębieniową rutynę i witaminę C, kwas foliowy, żelazo, przeciwbólową witaminę B1, betaninę i antocyjany (czerwone barwniki o działaniu antyoksydacyjnym), ale to nie to wpływa, że jest tak bardzo zdrowy. Te składniki, w różnym stężeniu znajdziemy bowiem także w świeżych burakach. Więcej o burakach>> […]
[…] w roli głównej kasza jaglana>>, o której więcej pisałam kilka dni temu oraz buraki>>. Z przepisu, którym się z Wami dziś dzielę piekłam kotlety oraz pasztet i w obu wersjach efekt […]