JAK UGOTOWAĆ KASZĘ?

Normalnie… w garnku! Tak jak lubisz – TYLKO BŁAGAM NIE W TYM OKROPNYM PLASTIKOWYM WORECZKU!! 😉

To chyba jedna z częstszych porad kulinarnych jakich udzielam w gabinecie…

Ciąg przyczynowo-skutkowy jest prosty:

  1. proponuję kaszę jaglaną – bo jest zdrowa, bo można ją wykorzystać na wiele sposobów, bo można ugotować na zapas… bo sama ją bardzo lubię
  2. i słyszę: “ale ja nie lubię jaglanki, bo jest gorzka”
  3. a próbował/a Pan/Pani sparzyć kaszę wrzątkiem lub uprażyć ją w suchym garnku?
  4. no nie…

No i właśnie dlatego kasza jaglana jest dość często gorzka…

burako-kotlety jaglane – moje ulubione

Jak więc ugotować kaszę, by się do niej nie zrazić?

Przede wszystkim NIE GOTUJEMY KASZY W PLASTIKOWEJ TOREBCE! Jakiejkolwiek kaszy (gryczanej, jęczmiennej, jaglanej), ryżu czy co oni jeszcze pakują do tych torebek! Kaszom i ryżowi w małych plastikowych dziurawych torebkach mówię stanowcze NIE!

Dlaczego?

Skupię się wyłącznie na żywieniowo-zdrowotnych powodach. Nie będę mówiła, że toniemy w plastiku… mam nadzieję, że jesteśmy wszyscy tego świadomi i każdy wedle własnych możliwości stara się temu przeciwdziałać!!!
Zatem.

Po pierwsze: znaczna część witamin zawartych w kaszach to witaminy rozpuszczalne w wodzie. W trakcie gotowania przechodzą one do wody, którą po ugotowaniu kaszy w torebce… no właśnie, wylewamy zlewu! To ogromna strata i drastyczne obniżanie wartości odżywczej naszego posiłku. Prawidłowo ugotowana kasza powinna wchłonąć cały płyn, który wlewamy na początku do kaszy według proporcji zamieszczonych na opakowaniu lub już własnych, ulubionych.

Po drugie gotując kaszę w torebce nie mamy możliwości wypłukania jej przed ugotowaniem… tak, kasze warto wypłukać przed zalaniem ją wodą czy bulionem! Podobnie jak warzywa strączkowe czy orzechy.

Gotowanie kaszy czy ryżu bez torebki pozwala nam także na stworzenie zupełnie nowych kombinacji smakowych. Dobrym pomysłem na stworzenie ze zwykłej kaszy zupełnie nowego posiłku jest zmieszanie kilku rodzajów kasz i podprażenie ich wcześniej z dodatkiem przypraw (kurkuma, chilli) czy warzyw (pokrojonej w plasterki marchwi, pora lub suszonych pomidorów). Połączenie różnych zbóż nie dość że zapewni nam nowe doznania smakowe, to zwiększy także przyswajanie białka – ta informacja powinna być szczególnie cenna dla osób na diecie bezmięsnej.

Kolejnym powodem, dla którego nie gotuję kasz w torebkach jest fakt, że… mam opór przed gotowaniem swojego jedzenia w towarzystwie plastikowej torebki 😉

No i mój ostatni HIT – uwaga uwaga… Kasza w torebce wcale nie gotuje się krócej niż ta sypka 😉 SERIO! Sprawdziłam, gdy kolejny już raz usłyszałam “gotuję w torebce, bo nie mam czasu…”

Zatem, zmierzając do brzegu: mamy sypką jaglankę…

Jak ugotować kaszę jaglaną?

Do suchego garnka wsypujemy odmierzoną porcję kaszy (jeśli kasza jest w plastikowym woreczku wysypujemy ją z niego) i prażymy 2-3 minuty potrząsając garnkiem, tak by nie przypalić kaszy. Jak poczujemy przyjemny orzechowy zapach wlewamy do garnka wodę (może być gorąca) i płuczemy kaszę dokładnie. Następnie wodę z płukania wylewamy i zalewamy kaszę płynem, w którym będzie gotowana – wodą, mlekiem, napojem roślinnym, sokiem jabłkowym. Płynu powinno być 2,5 raza więcej (objętościowo) niż kaszy.

Teraz gotujemy kaszę ok. 15 max 20 minut.

Do kaszy można dodać odrobinę soli. Jeśli kasza będzie na słodko – w połowie gotowania możemy dodać pokrojone jabłko lub gruszkę, morele itp., cynamon oraz inne korzenne przyprawy. W wersji wytrawnej kaszę możemy połączyć z warzywami startymi na tarce.

Jeśli chcemy ugotować kaszę na zapas – ugotujmy ją bez dodatków. Ugotowaną i wystudzoną kaszę możemy przechowywać w lodówce około 3-4 dni. Jest dobrym dodatkiem do koktajli, ciastek, wege burgerów czy sałatki do pracy.

smacznego i na zdrowie 🙂

Justyna M. JAKUBIK

Justyna M. JAKUBIK

dietetyk kliniczny i wykładowca akademicki

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

1 komentarz

  1. Agnieszka Oliwia Bohuszewicz

    a da się tak ugotować żeby wyszła sypka?

    Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. KASZA JAGLANA | zdrowo najedzeni - […] Jak ugotować kaszę jaglaną? […]
  2. JAGLANKA NA ŚNIADANIE | zdrowo najedzeni - […] Jak ugotować kaszę jaglaną przeczytacie tu. […]
  3. KASZA JAGLANA - Zdrowo Najedzeni - […] ZOBACZ Jak ugotować kaszę jaglaną? […]
  4. KASZA JAGLANA - Zdrowo Najedzeni - […] Jak ugotować kaszę jaglaną? […]
  5. KOTLETY JAGLANE Z BURAKAMI - Zdrowo Najedzeni - […] Jak ugotować kaszę jaglaną>> Nasiona słonecznika upraż na suchej patelni. Siemię/chia zalej odrobiną ciepłej wody i odstaw do napęcznienia.…
  6. PROSTE CIASTECZKA WEGAŃSKIE BEZ GLUTENU - Zdrowo Najedzeni - […] uprażyć i ugotować (razem z daktylami) do miękkości w lekko osolonej wodzie. Jak ugotować kaszę jaglaną>> Przestudzić lekko i…
  7. JAGLANKA NA ŚNIADANIE - Zdrowo Najedzeni - […] Jak ugotować kaszę jaglaną przeczytacie tu. […]
  8. POMYSŁY NA ŚNIADANIE W PŁYNIE - PRZEPISY NA KOKTAJLE - Zdrowo Najedzeni - […] banan 2 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej (sprawdź jak ugotować kaszę jaglaną, aby nie była gorzka>>) 1 szklanka dowolnego mleka…
  9. WEGE PASZTET Z KALAFIORA - ULUBIONY - Zdrowo Najedzeni - […] ziemniaki będą miękkie. W czasie, gdy warzywa się pieką ugotuj kaszę w lekko osolonej wodzie (zobacz jak ugotować kaszę…
  10. KASZA JAGLANA - NAPRAWDĘ TAKA ZDROWA? - Zdrowo Najedzeni - […] Jak ugotować kaszę jaglaną? […]
  11. PROSTE CIASTECZKA BEZ GLUTENU I BEZ CUKRU - Zdrowo Najedzeni - […] uprażyć i ugotować (razem z daktylami) do miękkości w lekko osolonej wodzie. Jak ugotować kaszę jaglaną>> Przestudzić lekko i…
  12. PASZTET Z KASZY JAGLANEJ I KAPUSTY KISZONEJ - Zdrowo Najedzeni - […] przełóż do garnka, zalej 1,5 szklanki wrzątku i zagotuj do miękkości w lekko osolonej wodzie. Zajrzyj tu, jeśli nie…
  13. KOTLETY JAGLANE Z BURAKAMI - Zdrowo Najedzeni - […] Jak ugotować kaszę jaglaną>> Nasiona słonecznika upraż na suchej patelni. Siemię/chia zalej odrobiną ciepłej wody i odstaw do napęcznienia.…
  14. DIETA DIETETYKA - MOJA SPIŻARNIA - Zdrowo Najedzeni - […] Sprawdź o czym pamiętać gotując kaszę i czy warto gotować ją w torebce>> […]
  15. KASZA JAGLANA Z OWOCAMI NA ŚNIADANIE - Zdrowo Najedzeni - […] Jak ugotować kaszę jaglaną przeczytacie tu. […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: