No to lecimy z tym blogiem! 🙂
DZIEŃ DOBRY
Zaczynamy kolorowo, szybko i tanio, czyli pastą kanapkową z warzyw pieczonych i tahini. Rewelacyjna na kanapkę czy do makaronu, ale też i do krakersów na imprezie 🙂
Tahini, czyli pastę sezamową można zastąpić dowolnymi zmielonymi orzechami – nerkowce, migdały czy pestki słonecznika mile widziane!
pasta z warzyw pieczonych – przepis
dwie marchewki
jedna pietruszka
mały seler
łyżka tahini
płaska łyżka musztardy (u mnie dość ostra domowa)
łyżka oleju (u mnie zalewa z pomidorów suszonych)
sól, pieprz, sok z cytryny
natka pietruszki, szczypiorek, rzeżucha (czyli coś zielonego)
Warzywa obierz i włóż do naczynia żaroodpornego – piecz* godzinę w temp. 200 st. C. Następnie zmiksuj warzywa w blenderze wraz z olejem oraz pastą sezamową (tahini). Dopraw do smaku musztardą (przepis na domową musztardę>>) i dorzuć sporą garść „czegoś zielonego” – wymieszaj i wstaw do lodówki do całkowitego wystygnięcia. Podawaj z pieczywem, krakersami, jako dip do pokrojonych warzyw, stosuj zamiast masła na kanapki.
Uwaga,
Jakich dobroci dostarczamy wraz z taką pastą?
Korzeń pietruszki jest bogaty w minerały (szczególnie wapń, potas i fosfor) i ma właściwości moczopędne (może być stosowany w leczeniu obrzęków). Ma delikatny słodkawy smak i bardzo niewielką kaloryczność.
Seler ma podobno aż 86 cennych dla zdrowia składników (wiwat japońscy naukowcy, którzy kochają tą bulwę na tyle, że aż to policzyli!). Seler ma także pewne ilości witaminy C oraz cały komplet witamin z grupy B (można powiedzieć, że to taka naturalna tabletka B complex). Poza tym fosfor, wapń, cynk, magnez i żelazo.
Marchew jest bogata w bardzo wiele witamin i minerałów. Znajdziemy w niej witaminy: A, C, E, H, K, PP oraz z grupy B, w tym kwas foliowy. Poza tym wapń, potas, sód, żelazo, miedź, fosfor, magnez, cynk i kobalt oraz inozytol i pektyny. Podczas procesu gotowania w produktach spożywczych zachodzi wiele zmian, dzięki nim produkty stają się lżej strawne, w warzywach – m.in. w marchwi zwiększa się także zawartość karotenoidów, z których organizm wytwarza np. witaminę A. W trakcie gotowania tracimy pewne ilości witaminy C, dlatego warto do pasty dodać natkę pietruszki czy rzeżuchę.
Indeks glikemiczny pasty warzywnej.
W trakcie gotowania zwiększa się także indeks glikemiczny produktu. Marchewka jest chyba najbardziej znanym przykładem tej zmiany.
[…] pasta z warzyw pieczonych na chlebie Wasa […]
[…] też wrzuć do zamrażarki ? będą jak znalazł do koktajlu. Z warzyw po gotowaniu rosołu zrób pastę kanapkową lub dodaj je do pasztetu – warzywnego czy […]
[…] pasta z warzyw pieczonych na chlebie Wasa […]
[…] warzyw po gotowaniu rosołu zrób pastę kanapkową>> (zmiksuj je razem dodając ulubione przyprawy i np. podsmażoną […]
[…] pasta kanapkowa z warzyw pieczonych na zdrowonajedzeni.pl>> […]
[…] wrzuć do zamrażarki – będą jak znalazł do koktajlu. Z warzyw po gotowaniu rosołu zrób pastę kanapkową lub dodaj je do pasztetu warzywnego czy […]
[…] PASTA Z WARZYW PIECZONYCH […]