Dziś przychodzę do Was z drugim wpisem omawiającym najczęstsze błędy popełniane w trakcie diety. Jeśli nie znasz jeszcze wpisu pierwszego, koniecznie zerknij tu>>

najczęstsze błędy w czasie diety

1. niepotrzebne utrudnianie sobie życia

Powiedzmy to otwarcie: dieta nie musi być skomplikowana! Ba! Nawet nie powinna. W zdecydowanej większości nie potrzebujemy bardzo skomplikowanych i wymyślnych dań, ani odmierzania gramatury do drugiego miejsca po przecinku… Długie stanie nad garami i łączenie dziwnych produktów, których nazwy nie potrafimy nawet wymówić jest dla chętnych.

Póki co skup się na zdrowym przyrządzaniu Twoich ulubionych i akceptowalnych produktów. Kolejnym krokiem może być zmodyfikowanie diety o nowe przepisy czy nieco bardziej wymyślne sposoby szykowania potraw.

2. skupianie się na nieistotnych szczegółach

Zamiast na robieniu małych kroków do przodu. To częsty błąd nie tylko w dietetyce, ale i w biznesie… Nie otworzę firmy, bo nie mam odpowiedniego wykształcenia marketingowe czy prawniczego. Nie zacznę robić sesji zdjęciowych, bo nie mam najnowszego obiektywu, blendy, tła w kolorze fuksjowym itd. No i w końcu… nie zacznę zdrowo jeść, bo nie mam urządzenia wielofunkcyjnego z wbudowaną listą przepisów, a jedynie stary parowar i blender.

Pewnie już wiesz, że takie wymówki można wymieniać bez końca…

Zacznij działać. Już dziś, użyj tego co masz… W 100% gotowy nie będziesz nigdy, a czas i tak minie.

Marzysz o robocie planetarnym, bo wiesz, że Ci pomoże w zdrowym żywieniu? OK, ustal sobie, że będzie to Twoja nagroda za np. wytrwanie trzech miesięcy bez słodyczy. Chcesz nowe adidasy, spoko – kup je po tym jak wytrwasz pół roku biegając dwa razy w tygodniu.

Zacznij już dziś i małymi krokami zmierzaj do celu.

tarta orkiszowa>>

3. wszystko albo nic

Od jutra zero słodyczy! Znasz to? Jestem pewna, że wytrzymasz tydzień, dwa, może w ramach jakiegoś wyzwania nawet i miesiąc. Ale po co?

Przecież kilka kostek czekolady lub domowy muffin z orzechami na mące pełnoziarnistej naprawdę może być wartościowym dodatkiem do diety. Jeśli już dziś wiesz, że może być ciężko z takim zero-jedynkowym podejściem pozwól sobie na zdrowszą wersję słodkości raz na jakiś czas. I bez wyrzutów sumienia zjedz trzy kostki gorzkiej czekolady do kawy albo domową tartę z mąki orkiszowej. Dieta z kawałkiem ciasta jest możliwa, a z całą pewnością jest realniejsza do wykonania i po prostu przyjemniejsza.

4. oczekiwanie natychmiastowych efektów

Bagatelizowanie tego, że na to co widzisz w lustrze pracowałaś/pracowałeś kilkanaście albo i kilkadziesiąt lat jest mało rozsądne.

Uszanuj swój organizm i nie katuj go głodowymi porcjami. Dąż do celu powoli, ale systematycznie. Małe kroki, to mniejsze ryzyko efektu jojo i większa pewność wytrwania w postanowieniu.

Nie katuj się wyrzutami sumienia, że za wolno biegasz albo robisz niemal niewidoczne postępy w odchudzaniu.

5. wszystko na raz

Od jutra dieta, bieganie, rzucanie palenia i jeszcze podyplomówka, taniec, kurs norweskiego i codzienna medytacja (minimum godzinę)… Nie zapomnij jeszcze o rodzinie, pracy zawodowej i 8 godzinach snu! powodzenia 😉

Tak jak na konsultacjach staram się omawiać jeden problem na jednym spotkaniu. Tak Ty również skup się na jednej zmianie jednocześnie. Naprawdę nie warto rzucać się głęboką wodę i robić rewolucji w życiu. Jest duże prawdopodobieństwo, że przy takim zagęszczeniu obowiązków coś zawalisz ze względu na brak czasu albo siły.

Najczęstsze błędy w czasie diety często wynikają z tego, że chcemy naprawić na raz wszystkie błędy z przeszłości. Niestety, ale wszystko wymaga czasu…

najczęstsze błędy w czasie diety
fot. Hania Komasińska

Znasz jakieś inne błędy popełniane w czasie diety?

skoro już tu jesteś, to może zainteresują Cię te produkty