Jak przestać jeść słodycze?

Może Ci się to wydawać nierealne. Być może uważasz, że to jedna z tych „mission impossible”, ale przy odrobinie samozaparcia, motywacji i wiary w siebie… Wszystko jest do zrobienia!

Uwierz, mocne ograniczenie cukru też jest ogromnym krokiem na przód i zdecydowanie jest w zasięgu Twoich możliwości! Być może nie zerwiesz z nim całkowicie, ale to co na pewno się zadzieje, to jestem pewna, że przynajmniej naprawisz swoje relacje ze słodyczami.


Połowa grudnia, to idealny moment w roku na przyjrzenie się swojej diecie i przeprowadzenie cukrowego mini-detoksu. Za chwilę większość z nas popadnie w wielkie cukrowe szaleństwo, dlatego warto zrobić sobie takie zerwanie z cukrem w wersji demo. Potraktuj te dwa przedświąteczne tygodnie jako rozgrzewkę oczyszczenie kubków smakowych przed świętami. Przygotowałam dla Ciebie kilka sposobów, dzięki którym będziesz w stanie zrezygnować z sacharozy i odzyskasz swój prawdziwy smak.

Mam dla Ciebie 5 pomysłów jak nieco oczyścić swoją dietę.

plusy białego cukru?

Dlaczego to takie trudne? Bo cukier, to szybka ulga, natychmiastowe rozładowanie stresu, momentalny zastrzyk hormonów szczęścia i nagroda dla mózgu…

Czegoś takiego nie da nam marchewka czy kanapka z serem i pomidorem.

Do niepodważalnych plusów białego cukru z pewnością należy szybkie doładowanie energetycznie. Jest to niezwykle istotne podczas intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego czy w przypadku niedocukrzenia związanego chociażby z hipoglikemią. Spożycie słodkiego produktu zwiększa też krótkotrwale koncentrację oraz wydajność. Jednak nie oszukujmy się, zwyczajowo prowadzimy raczej bierny tryb życia, a nasza aktywność nie rzadko ogranicza się do spacerów pomiędzy salonem a kuchnią czy łazienką. Dodatkowo często zapominamy, że spożywany przez nas cukier nie znajduje się wyłącznie w cukierniczce czy słodyczach. Jak już nie raz udowadniałam na swoim blogu, cukier może znajdować się w wielu zaskakujących produktach. Jego ogromne ilości są nie tylko w słodyczach, ale i jogurtach owocowych, płatkach śniadaniowych, sosach do makaronu, lekach i suplementach diety, w przyprawach, a nawet wędlinach! Statystycznie zjadamy 1 kg czystego cukru miesięcznie. Samego cukru (nie licząc słodyczy). To dużo, zdecydowanie za dużo jak na nasze zapotrzebowanie.

A z czym się wiąże nadmiar cukru w diecie??

To temat na oddzielny wpis, ale myślę, że kojarzysz takie pojęcia jak insulinooporność, cukrzyca, otyłość, próchnica, stłuszczenie wątroby, przyspieszone starzenie się skóry… To efekty nadmiernego spożycia cukru. Raczej nie brzmią zachęcająco, co nie?

zajrzyj też tu: gdzie jest cukier>>

oraz tutaj: co jeść podczas całodniowej wycieczki>>

jak przestać jeść słodycze

Pisząc o cukrze mam na myśli zarówno cukier biały, jak i trzcinowy czy brązowy. Pod kątem zarówno zawartości kalorii jak i oddziaływania na organizm są to porównywalne produkty.

Oczywiście, można się spierać i wymieniać plusy cukru trzcinowego, jednak umówmy się – to nadal w 99% sacharoza. Ja wiem, że ma nieco więcej składników mineralnych. Jednak trzeba by zjeść wagon cukru trzcinowego, żeby organizm odczuł dostarczenie tych składników mineralnych.

jak przestać jeść słodycze

Zatem, przejdźmy do konkretów. Poniżej kilka pomysłów jak nieco okiełznać nieodpartą chęć na słodkie.

5 kroków, jakie warto wykonać, aby zacząć panować nad słodkimi zachciankami.

1. Zadbaj o swoje posiłki

Zacznij od regularnych i sycących posiłków. Zadbaj o to, by wyeliminować dłuższe momenty głodu, kiedy ręka sama się wyciąga po słodką przekąskę, aby zabić głód. Spożywaj zbilansowane posiłki w równych odstępach czasowych, aby do minimum ograniczyć chęć pojadania. Do każdego posiłku dodaj pełnowartościowe białko (nabiał, ryby, mięso, strączki, jaja) oraz pełnoziarniste produkty zbożowe (razowy chleb, płatki owsiane, kasze), nie żałuj sobie zdrowych tłuszczów (orzechy, awokado, oliwa…).

Zerknij na moje przepisy >> – na pewno coś Ci wpadnie w oko.

Jeśli Twoim rytuałem jest „coś słodkiego do kawy” postaraj się, aby była to zdrowa przekąska np: garść orzechów lub migdałów z kilkoma suszonymi owocami albo domowa muffina z gorzką czekoladą, orzechami na mące owsianej. Wolisz do kawy kupnego wafelka? OK, ale kup batonika czy wafelka w wersji mini. Raczej nie łudź się, że zjesz połowę klasycznego dużego wafelka… Nie na tym etapie detoksu.

Im bardzie odżywcze i sycące są posiłki tym mniejsze ryzyko nagłego spadku cukru we krwi i co za tym idzie mniejsza ochota na podjadanie.

Komponując posiłki korzystaj z przypraw poprawiających smak potraw i przy okazji przyjazne dla poziomu cukru we krwi – cynamon, goździki, imbir, kardamon i in.

jak przestać jeść słodycze
zerknij na moje propozycje zbilansowanych posiłków>>

2. Unikaj pokus

Nie chomikuj słodyczy w domu. Nie kitraj ich po szufladach i szafkach. Jedyne co możesz mieć „na czarną godzinę”, to gorzka czekolada, pudełko daktyli, gorzkie kakao, słoik orzechów… Z tych produktów możesz zrobić przepyszną gorącą czekoladę albo mini przekąski daktylowo-orzechowe. Możesz też się skusić na kawowe trufle>>

W chwili słabości prędzej sięgniesz po to co masz pod ręką niż wyjdziesz z domu po ulubionego batona. A gorzką czekoladą również można zaspokoić chęć na słodkie. Zaufaj i zrób zapas dobrej jakościowo gorzkiej czekolady.

Każdego dnia w drodze do pracy przechodzisz obok cukierni i nie wiadomo jakim cudem wychodzisz z drożdżówką do kawy? Spróbuj znaleźć alternatywną trasę do pracy! Być może będzie nieco dalej, ale czego się nie robi dla zdrowia. Zawsze to trochę więcej kroków w dziennym bilansie.

Postaraj się unikać pokus za każdym razem jak to jest możliwe. Każda pokusa, której nie uległeś/nie uległaś, to PUNKT DLA CIEBIE.

ps. a nawet jeśli wyjdziesz po tego batona, to idź do dalszego sklepu, przynajmniej się trochę poruszasz 😉

zajrzyj po przepis na bezcukrowe ciasteczka>>

jak przestać jeść słodycze

3. Oczyść swoją dietę

Zerknij na moje wpisy z serii „Gdzie jest cukier” i zobacz w jak wielu, często zaskakujących produktach jest ogromna ilość cukru. Myślę, że łatwiej jest zamienić gotowy sos z 5 łyżeczkami cukru w porcji na domowy sos z pomidorów, oliwy, czosnku i ziół niż zrezygnować z czekolady… Zdecydowanie łatwiej jest poprosić w aptece o lek na przeziębienie w wersji bez cukru niż odmówić sobie kawałka ulubionego ciasta. Prościej jest zamienić gotową mieszankę przesłodzonego musli na domowy mix płatków, orzechów i rodzynek niż odmówić czekoladowego cukierka do kawy.

Zrób przegląd swoich gotowców, z których najczęściej korzystasz i sprawdź czy jest tam cukier i na którym miejscu składu się znajduje. Znajdź mniej słodkie zamienniki.

To kolejny mały krok, który da ogromny efekt i zdecydowanie przybliży Cię do Twojego celu. na czekoladki i ciasteczka przyjdzie jeszcze czas.

przeczytaj dlaczego warto jeść gorzką czekoladę i jak wybrać tę najlepszą>>

4. Wypróbuj zamienniki

Zjedz słodką owsiankę na śniadanie. Dorzuć do gotujących się płatków 3 kostki gorzkiej czekolady i kilka rodzynek.

Zrób omlet z owocami. Dorzuć do niego banany, jabłka, maliny albo mango.

Zrób na obiad ryż z jabłkami albo śliwkami, jogurtem i cynamonem.

Zjedz na po treningu biały ser z miodem albo ulubionym dżemem.

Osobiście uwielbiam czasem zjeść taki słodki posiłek i zazwyczaj zaspokaja on moją ochotę na coś słodkiego. Dla mnie jest to lepsze rozwiązanie niż wprowadzanie na stałe do diety zamienników cukru typu ksylitol czy erytrytol. Uważam, że lepiej (i dla ciała i dla ducha) jest zjeść okazjonalnie kawałek „zwykłego” ciasta albo włączyć do diety jeden słodki posiłek niż słodycze z substytutem cukru.

Jednak wiem, że wielu osobom takie zamienniki pomagają, jeśli do nich należysz – znajdź swój ulubiony słodzik i zastąp nim cukier w kawie czy kawałku ciasta. Niech to będzie Twój mały krok do oczyszczenia diety.

Pamiętaj jednak, że samo zastąpienie cukru niskokalorycznym słodzikiem nie odzwyczai nas od słodkiego smaku – a w detoksie cukrowym waśnie o to chodzi.

zerknij na moje pomysły na owsianki>>

jak przestać jeść słodycze

5. Znajdź alternatywne źródło radości

Ograniczenie spożycia cukru nie powinno oznaczać głodzenia się, aby ten proces przebiegł prawidłowo i w miarę bezboleśnie moment jedzenia słodkości warto zastąpić czymś innym. Aby jednak wprowadzić odpowiedni zamiennik zastanów się z jakiego powodu najczęściej sięgasz po słodkie.

Może Twoje umiłowanie do słodkiego, to po prostu głód albo zmęczenie, irytacja, smutek, nuda, samotność, przepracowanie, niewyspanie… Może bardziej niż czekoladki potrzebujesz pożywnego posiłku, 8 godzin snu na dobę, spaceru, kilku spokojnych i głębokich oddechów albo rozmowy z kimś bliskim?

Następnym razem jak poczujesz nieodpartą chęć na coś słodkiego usiądź. Weź trzy spokojne oddechy i zastanów się co się dzieje. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie skąd ta nagła potrzeba cukru tak naprawdę się wzięła.

A potem idź na spacer, potańcz, zadzwoń do kumpeli, wypij szklankę wody, zrób sobie gorzkie kakao na ulubionym mleku albo utnij sobie krótką drzemkę.

Wiesz, że skrócenie snu nocnego bądź też jego przewlekłe zakłócenia upośledzają zdolność przetwarzania glukozy? Dodatkowo, zmęczenie i deficyt snu po prostu utrudniają opieranie się pokusom, czyli osłabiają naszą silną wolę. Kolejny powód, dla którego warto dbać o higienę snu.

jak przestać jeść słodycze

Czy to będzie łatwe?

Nie.

Czy to będzie szybkie i bezbolesne?

Nie sądzę.

Czy przygotować się na porażki?

No, raczej…

Czy gra jest warta świeczki?

Bez wątpienia!

Zatem do dzieła!