jak zacząć zdrowo jeść
Nowy rok, to zazwyczaj przełomowy moment w życiu wielu z nas. To czas, w którym padają twarde obietnice, postanowienia poprawy czy deklaracje przejścia na jasną stronę mocy. To czas kiedy fraza „jak zacząć zdrowo jeść” odmieniana jest przez wszystkie przypadki.
Jeszcze w styczniu rzucę palenie, będę codziennie ćwiczyć, do tego godzinę dziennie szlifować angielski czy inny język obcy, nie będę odkładać obowiązków domowych na później, zacznę zdrowo jeść, będę piec chleb, robić domowy makaron i jeszcze wegański majonez oraz wyłącznie bezcukrowe ciasta…
No i jak niby dotrzymać tych wszystkich cudownych postanowień, kiedy doba ma tylko 24 godziny, a poza gotowaniem, ćwiczeniami fizycznymi i lekcjami chińskiego, tańca, śpiewu i ceramiki mamy jeszcze codzienne obowiązki?
Dlatego moja pierwsza wskazówka dla Ciebie na ten nowy rok brzmi właśnie tak, a nie inaczej!
1. zasada jednej strony
…czyli potęga małych zmian. To oznacza tylko jedno: zacznij! Po prostu zacznij coś robić w danym kierunku, bez obiecywania sobie niewiadomoczego. Zasada jednej strony odnosi się do częstego postanowienia „będę więcej czytać”, ale jak to zrealizować nie mając czasu? Proste – czytaj codziennie jedną stronę – zajmie Ci dosłownie chwilę, a da mnóstwo satysfakcji (albo jak ja – przerzuć się na audiobooki słuchane w trakcie prac domowych lub długich spacerów) 😉
Nie bój się zaczynać od drobnych rzeczy. Nie daj sobie wmówić, że jest to równoznaczne z tym, że masz słabą wolę. Już przygotowanie samych tylko posiłków do pracy może mieć duże znaczenie dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Wytrawnie przez miesiąc w tym nawyku da Ci powera do dalszych zmian. Może w lutym zaczniesz jeść więcej warzyw albo zrezygnujesz z dodawania cukru do kawy?
Póki co wybierz jedną rzecz, nad którą będziesz pracować w styczniu.
- szykowanie posiłków do pracy
- jedzenie śniadań – czy śniadanie to faktycznie najważniejszy posiłek w ciągu dnia?
- picie odpowiedniej ilości wody – przeczytaj jak zacząć pić wodę
- zrezygnowanie z cukru dodawanego do napojów
- ograniczenie spożywania mięsa – sprawdź zamienniki mięsa
- czy może zwiększenie liczby kroków – chodzenie na piechotę do pracy albo rytuał codziennych spacerów?
Napisz w komentarzu co wybierzesz na pierwszy miesiąc nowego roku, taka publiczna deklaracja pomoże Ci wytrwać. Brakuje Ci pomysłów? Sprawdź moje pomysły na 5 nawyków, które zmienią Twoje życie na lepsze>>
może Cię zainteresuje mój zeszłoroczny wpis „jak wytrwać w postanowieniach”>>
2. szykuj posiłki na kilka dni
Kasze, pieczone warzywa (słodkie ziemniaki, marchew, brukselka, buraki), a także jajka czy bulion warto szykować sobie w większej ilości na kilka dni. Także gulasze, leczo, kotlety czy pasztety (mięsne lub roślinne) szykuj w większej ilości i zapakuj poporcjowane do zamrażarki „na zaś”. Jak tylko to możliwe, ułatwiaj sobie życie.
Ugotowana kasza bez dodatku przypraw czy innych składników może stać w lodówce nawet 3 dni, podobnie warzywa czy ugotowane i nieobrane jajka. Wywar na zupę można zamrozić lub zamknąć w słoiku – tak zabezpieczony będzie świeży nawet i po kilku miesiącach. W zamrażarce umieść też pokrojony w kromki chleb i mieszanki warzyw, które w każdej chwili możesz wrzucić na patelnię razem z kaszą czy ryżem.
To ogromne ułatwienie w dni, w które wracasz do domu późno i nie masz czasu ani ochoty na szykowanie wymyślnych dań, a żołądek dopomina się o swoje.
Wystarczy, że ugotowaną kaszę podgrzejesz na patelni z warzywami (tymi wcześniej upieczonymi lub mrożonką). Do upieczonych wcześniej batatów czy dyni możesz dodać ciecierzycę i kaszę, a do bulionu puszkę pomidorów lub inne warzywa na zupę. Wcześniej ugotowaną kaszę możesz też wymieszać z owocami i jogurtem na śniadanie lub słodki podwieczorek. Ugotowana kasza pasuje też do sałaty, rukoli czy posiekanej natki pietruszki. Jak dodasz do niej np. suszone pomidory, to masz full wypas posiłek na kolację lub do pudełka do pracy.
3. rób zapasy
Stwórz w domowej spiżarni bazę produktów, które są zdrowe i nadają się do przechowywania przez dłuższy czas. Tak, aby zawsze można było po nie sięgnąć i w miarę szybko przygotować wartościowy posiłek – także po długim dniu, gdy nie masz już siły na zakupy, a chcesz przygotować coś pożywnego, zdrowego i smacznego.
Takie produkty, to:
- wszelkiego rodzaju kasze (gryczana, jaglana, ryż basmati lub brązowy, pęczak, jęczmienna drobna, amarantus, komosa… kup kilka rodzajów i przetestuj, aby wybrać swoje ulubione, gotuj kasze w formie autorskich mixów – jaglanka z amarantusem, pęczak z gryczaną itp.),
- orzechy, pestki oraz masło orzechowe (migdały, orzechy włoskie, mak, pestki słonecznika i dyni, siemię lniane i in.),
- makarony (z mąki durum, z soczewicy, groszku, pełnoziarniste, owsiane – wybór w sklepach jest ogromny, wykorzystaj to),
- płatki (u mnie zawsze są owsiane do porannych owsianek, ale jęczmienne, jaglane czy gryczane też są super),
- suszone i mrożone owoce (w przypadku suszonych – koniecznie bez dodatku cukru oraz siarki – wybierz zdrowie! Kup daktyle zamiast cukierków toffi, suszone morele – mogą być do owsianki lub sałatki z soczewicą, rodzynki, figi i in.),
- mrożone warzywa (pojedyncze oraz mixy, ale bez sosów, bez dodatku tłuszczu palmowego czy wzmacniaczy smaku),
- gotowe do spożycia warzywa strączkowe (lepsze te w słoiku niż w puszce: soczewica, soja, cieciorka)
- przyprawy (pojedyncze zioła oraz naturalne mieszanki przypraw – bez soli i glutaminianu sodu – kurkuma, bazylia, imbir, cynamon, goździki, pieprz, papryka słodka i ostra, oregano, gorczyca, sól…),
- oliwa lub ulubiony olej wysokiej jakości,
- mleko lub napoje roślinne,
- mąki (orkiszowa, żytnia, pełnoziarnista pszenna, no i jaglana na moje ulubione muffiny),
- kiszonki (kapusta, ogórki, papryka, zakwas z buraków…),
- kawa, herbata liściasta, zioła,
- miód,
- gorzka czekolada i kakao.
Przed wyjściem na zakupy przejrzyj zapasy pod kątem braku konkretnych produktów.
4. stawiaj na jakość, nie na ilość
Być może uznasz, to za wyświechtany frazes, ale… ja uważam inaczej i będę namawiała, aby powtarzać sobie jak mantrę:
JESTEM TYM CO JEM
Dlatego nie wrzucaj w siebie kiepskiej jakości produktów, nie daj się nabrać chwytom reklamowym producentów żywności. Nie kupuj i nie jedz świństwa.
Jedzenie to coś, co towarzyszy Ci każdego dnia – a to właśnie codzienne czynności i nawyki kształtują i charakter i zdrowie. Dlatego tak ważne jest, aby na co dzień dokonywać tych najlepszych wyborów. Nie jedz w biegu. Nie kupuj byle czego. I absolutnie nie daj się nabrać na marne promocje i gratisy. Stawiaj jakość ponad ilość.
Wiem, że lepsze produkty mogą być często droższe, ale będą miały znacznie korzystniejszy wpływ na Twoje ciało. Poza tym wcale się nie zdziwię jak, po odjęciu wszystkich drobnych przekąsek i posiłków spożywanych na mieście wydasz na nie, w rozliczeniu miesięcznym znacznie mniej.
oto kilka dowodów:
Zamiast jedzenia dwa razy dziennie kanapek z kiepskiej jakości wędliną zjedz pieczywo z najtańszą z możliwych pastą z fasoli oraz obiad z kawałkiem wysokiej jakości mięsa.
Zamiast kupowania codziennie wafelków czyi słodkich bułek do kawy upiecz sobie raz w tygodniu blachę muffinek i wrzuć je do zamrażarki. Codziennie rano wychodząc do pracy sięgnij po jedną – rozmrozi się, zanim dojdziesz do pracy i zaparzysz kawę.
Zamiast słonych przekąsek – chipsów, krakersów i in. kup kilogram migdałów albo – jeszcze lepiej i taniej orzechów włoskich/laskowych w łupinkach. Zdrowiej i taniej i powinno starczyć Ci na baaardzo długo.
Zamiast kupowania kawy na mieście, zainwestuj w kubek termiczny i szykuj sobie swoje ulubione napoje w domu.
Zrób bilans rachunków, aby się o tym przekonać.
I proszę pamiętaj! Jesteś tym co jesz, więc dbałość o jakość spożywanego pożywienia (warzyw, mięsa, jaj, nabiału) jest równoznaczna z troską o siebie samego!
może Cię zainteresuje: jak zaoszczędzić na jedzeniu?
5. życie nie lubi pustki
Eliminując coś z diety wrzuć na to miejsce coś innego, tak by nie czuć pustki i niedosytu.
Jeśli Twoim postanowieniem była rezygnacja z nutelli, ale chodzą za Tobą naleśniki z tym czekoladowym kremem zrób sobie swoją własną zdrową nutelkę>>. Jeśli natomiast Twoim postanowieniem było zrezygnowaniem ze słodkich wypieków, ale w weekend masz gości i chcesz ich czymś ugościć zrób zdrowszą wersję ciasta>>
Zdrowe odżywianie nie może być równoznaczne z głodowaniem albo jedzeniem wyłącznie niesmacznych produktów.
Zdrowe powinno być smaczne!
A Ty masz swoje pomysły jak zacząć zdrowo jeść?
ps. a przy okazji, to sprawdź czy w ogóle warto się zdrowo odżywiać 😉
-
Jak oswoić Hashimoto | e-book69,00 zł
-
Jak jeść więcej warzyw21,99 zł
[…] tu zerknij na mój wpis na temat nawyków żywieniowych, które warto wprowadzić w życie już […]
[…] tu zerknij na mój wpis na temat nawyków żywieniowych, które warto wprowadzić w życie już […]
[…] Tu 5 wskazówek jak zacząć jeść zdrowo>> […]
[…] to już wiem dlaczego zdrowa dieta jest ważna, a tu przeczytaj jak się do niej zabrać>>> […]